niedziela, 5 kwietnia 2015

Przegląd wydarzeń na rynku funduszy

Ekonomia

Pierwszy i drugi miesiąc bieżącego roku nie przyniósł nic, co zmieniłyby naszą prognozę perspektyw gospodarczych dla Naszego kraju. Dalej konsekwentnie twierdzimy, iż z początkiem 2015 roku ogólna sytuacja dla lokujących kapitał jest ok, przy możliwości umiarkowanej poprawy w następnych kwartałach. Zgodnie z danymi z IV kw. 2014 roku, polska gospodarka rozrosła się o 3,1% r/r i był powodowany przez konsumpcja wewnętrzna (urósł wówczas on o 3,1% r/r) i inwestycje, jakich dokonywały przedsiębiorstwa (+9% r/r). Czynnikiem, który obniżył skalę ożywienia był handel zagraniczny (-1,5%). W kolejnych miesiącach roku 2015 oczekujemy co najmniej utrzymania tempa rosnącego handlu wewnętrznego lub nawet niewielkiego przyspieszenia. Większa skala poprawy powinna dotyczyć inwestycji, głównie dzięki wzrostowi ilości realizowanych projektów w infrastrukturze wg założeń budżetu Unii na najbliższe lata.
Handel zagraniczny: da się oczekiwać pewnej poprawy wskutek coraz bardziej prawdopodobnego ocieplenia koniunktury w UE (przy czym raczej saldo handlu ze „Wschodem” nie poprawi się po nie dającym się nie zauważyć pogorszeniu w 2014 roku). Ostatnio ciekawie się dzieje w segmencie polityki pieniężnej. Dzięki utrzymującej się deflacji (inflacja za styczeń 2015 roku -1,3%), oraz w związku z decyzjami licznych europejskich banków centralnych zmierzających do obniżenia kosztu pieniądza, RPP niedawno ścięła główną stopę procentową z 2% do 1,5%. Jednocześnie Rada zasugerowała, że była to decyzja kończąca niemal 3- letni cykl obniżek.
Spełnienie zamiarów RPP zdaje się bardzo prawdopodobna i w bliższym czasie nie spodziewamy się zmian kosztu kredytu.

Rynek papierów dłużnych

Jednym z ważniejszych czynników wpływających sytuację na rynku polskich obligacji skarbowych jest polityka banków centralnych. Istotne są trzy instytucje. Pierwsza, Rada Polityki Pieniężnej (RPP), ścięła niedawno główną stopę o 50 pkt. i jednocześnie jasno zasugerowała, że więcej w tym cyklu już nie zrobi. Zasadniczo dla długu rokująca jest sytuacja, kiedy stopy procentowe mają wejść w tendencję spadkową (bo ich ceny automatycznie rosną pod wpływem spadków rentowności). Ponieważ rynek uprzednio wziął pod uwagę marcową obniżkę, obecnie najistotniejsze jest, że nie powinno być już kolejnych.

Rynek akcji

Luty był dobrym miesiącem dla inwestorów funduszy inwestujących kapitał na GPW. Warszawski Indeks Giełdowy urósł o ponad dwa procent. Wzrosty napędzały podmioty z mWIG40 i sWIG80, albowiem wskaźnik WIG 20 wzrósł tylko o jeden procent, podczas gdy wskaźnik sWIG80 niemalże o sześć procent. Czyli: nastąpiło odmienienie tendencji zeszłorocznych, kiedy lepszą lokatą były duże spółki. Prognozy dla światowych rynków akcji zdają się być lepsze w 2015 roku. 2015 rok przyniesie prawdopodobnie delikatne podkręcenie tempa wzrostu globalnej gospodarki. Zarazem w większości regionów słusznie jest spodziewać się wzrostu zagregowanych zysków.

Ceny nie są z grupy historycznie niskich, ale wg nas nie są na tyle wysokie by się ich obawiać w środowisku niskich kosztów pieniądza z jakim mamy obecnie do czynienia. Zarazem rekordowo nakręcone ceny papierów dłużnych w wiodących regionach i wiążące się z tym małe szanse na znaczny zarobek w segmencie dłużnym mogą odegrać pewną rolę we wzroście zainteresowania akcjami.
Patrząc lokalnie prognozujemy, że wzrośnie atrakcyjność inwestycyjna „maluchów” nad większymi przedsiębiorstwami. W tym pierwszym segmencie łatwiej o poprawę wyników, a wyceny nadal wydają się z dużym marginesem na zysk. Ceną za większy potencjał zysków jest jak zwykle w tym przypadku większe ryzyko, powodowane większą wrażliwością na wahania sentymentu i kierunku przepływu kapitału (więcej o tym - źródło).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz